TĒJU VEIDI

Kas ir  *BALTĀ TĒJA*?
Baltā tēja ir - viena no visizsmalcinātākajām, delikātākajām Ķīnas tēju šķirnēm.
Šī tēja savu nosaukumu ir ieguvusi pateicoties tējas uzlējuma krāsai kura ir no gandrīz bezkrāsainas, vai ar vieglu persiku tonīti, arī sausās tējas lapiņas ir pārklātas ar baltām pūciņām.
Baltā tēja tiek ražota tikai Fuczijaņas provincē, Ķīnas dienvid-austrumos.

Baltās tējas ražošanai ir savas īpatnības (īpašas prasības un attieksme).
Tēja tiek ievākta sausā, skaidrā laikā, svaigās tikko ievāktās lapiņas tiek akurāti un maigi izklātas uz plakanām, gludām paplātēm, tā lai tējas lapiņām vienmērīgi piekļūtu vēja plūsmiņas, kas dabīgi un saudzīgi kaltē šīs tējas lapiņas.
Tā, kā tējas lapiņu apstrāde ir minimāla, tad īpaša uzmanība tiek pievērsta pašu lapiņu augstajai kvalitātei, tās tiek vāktas ar īpašu rūpību un ļoti uzmanīgi.
Pateicoties šādai rūpīgai attieksmei tējas lapiņu struktūra netiek traumēta un fermenti saglabā savu sākotnējo stāvokli, kā rezultātā tiek novērsta, vai aizturēta oksidēšanās.
Tikai šādā veidā ir iespējams iegūt baltās tējas unikālo smaržu,garšu un krāsu. Šādi tējas lapiņas vītinot tās pakāpeniski zaudē 80-90% mitruma, pēc tam tās papildus apžāvē, šādi iegūstot (gandrīz gatavu tēju).
Noslēgumā tējas lapiņas vēl papildus tiek pārlasītas, atkārtoti izkarsētas uz uguns, pēc, kā jau gatavā tēja tiek iepakota. Šādā veidā top baltā tēja.
Dažādas baltās tējas šķirnes tiek ievāktas dažādā laikā un nedaudz atsšķirīgi apstrādātas.

Kas ir *DZELTENĀ TĒJA*?
Dzeltenā tēja - tā ir īpaša tējas šķirne, kura ilgu laiku bija zināma tikai Ķīnā un ir šīs valsts nacionālais sasniegums un lepnums.
Senajos laikos par dzelteno tēju sauca visas tās tējas, kuru lapiņas bija dzeltenā krāsā, ieskaitot pat dažas zaļās tējas. Pakāpeniski tika izstrādāta īpaša dzelteno tēju ražošanas tehnoloģija.

Pēc savas apstrādes tā ļoti līdzinās zaļās tējas apstrādei, taču dažas nianses padara dzeltenās tējas garšu neatkārtojamu. Ar šo tēju tiek veiktas sekojošas darbības - tējas lapiņas tiek vītinātas, tēja tiek karsēta lai apturētu oksidēšanās procesu, satīšana, vēl tiek veikta viena ļoti interesanta darbība, tēju vīsta papīrā, un tad seko galējā kaltēšana. Visu šo darbību rezultātā tēja iegūst dzeltenīgu krāsu un neatkārtojamu aromātu. Šajā aromātā var sajust vasaras karstumu un saulē uzkarsušas zāles smaržu. Šī tēja ir ļoti silta, maiga, ar īpašu, tikai šai tējai piemītošu (kūpinājuma) noti.

Kas ir *ZAĻĀ TĒJA*?
Nav iespējams uzskaitīt visas zaļo tēju šķirnes, kuras tiek ražotas Ķīnā, tā kā katrā no provincēm ir savas ražošanas nianses. Taču jebkurā gadījumā, svaiga zaļā tēja vienmēr mums dāvās savu burvīgo garšu un aromātu.


Kas ir? *SARKANĀ TĒJA*?
Šī šķirne - ķīniešu valodā saucās ( Hun Ča), tas nozīmē (Sarkanā Tēja), tas izriet no tējas uzlējuma sarkanā toņa. Taču eiropieši šo tēju sauc par (Melno) - tējas lapiņu tumšās krāsas dēļ. Sarkanajām tējām uzlējums ir ļoti piesātināts no zeltītas - dzintara krāsas (Djaņ Hun)tējas šķirnei līdz sarkanīgi - brūnai krāsai (Cihun) tējas šķirnei. Sausās tējas lapiņas ir diezgan sīkas, sarullētas mazās spirālītēs vai bumbiņās, diezgan bieži lapiņas ir smalcinātas - sagriežot tās. Dažām šķirnēm lapiņas ir pārklātas ar zeltītu pūciņu. Šīs tējas ir jāaplej ar ūdeni kura temperatūra nav zemāka par 90*C un nepārsniedz 95*C. Tēja parasti ļoti ātri ievelkās iekrāsojot uzlējumu zeltīti - sarkanīgā krāsā. Sauso tēju vajag ņemt pavisam nedaudz, ne vairāk, kā 5 - 6 grami uz 150 ml ūdens, lai tējas uzlējums nebūtu rūgts. Labai sarkanajai tējai ir salda garša, bagātīga ar dažādu ziedu vai augļu toņiem. Pat tie cilvēki, kuri ir pieraduši dzert tēju ar cukuru, nobaudot šo dzērienu saprot to, ka šim dzērienam absolūti nav nepieciešamas nekādas piedevas. Šo tēju aromāts sasilda, piepildot telpu ar žāvētu augļu un ziedu aromātu. Dažkārt sarkano tēju tomērt aromatizē, pioevienojot tai rožlapiņas vai ličži auglīšu ekstraktu.

Kas ir *OOLONG TĒJA*?
Kopš tiem senajiem laikiem ražošanas proces tikpat, kā nemaz nav mainījies - tējas lapas tiek vāktas ar rokām, tās tiek izklātas apvītināties svaigā gaisā, pēc tam tās iziet vairākus nostāvēšanās procesus, (tiek nogalināts hlorofils), veikta fermentācija, tēja tiek mīcīta un izžāvēta. Vienīgi tējas lapiņu karsēšana netiek veikta virs atklātas uguns sakarsētā lielā pannā, bet gan elektriskās krāsnīs. Arī tējas mīcīšana notiek nevis ar rokām, bet gan izmantojot elektro motoru palīdzību - viss pārējais ir palicis, kā tajos senajos laikos, katra lapiņa tiek pārlasīta ar rokām, tik pat rūpīgi tiek veikti visi darbi. Gatavā tēja vēl vairākas reizes tiek pārlasīta lai no tās izvāktu salauztās lapiņas un ja ir kādu zariņu.
Vislabākā, augstvērtīgākā tēja tiek ražota, no tējas lapiņām kuras ir ievāktas augstu kalnā, tādu tēju sauc (Jan Ča), tas ir (Kraujas tēja). Tādas tējas nav daudz, taču to kvalitāte  ir nepārspējama. Akmeņainā augsne, savienojumā ar tīrāko kalna strautu ūdeni un īpašu klimatu veido šo tēju nepārspējami augsto kvalitāti. Nedaudz vienkāršāku tēju ievāc kalnu nogāzēs, uzkalnos. Šī tēja arī ir augstas kvalitātes. Visbeidzot masveida tēja tiek ievākta kalnu ielejās, starp zemnieku dārziem, un protams, ka šīs tējas kvalitāte vairs nav tik laba.

Kas ir *PU ER TĒJA*?
Izmantotā informācija: www.teaparadise.lv